Wyjazd Naukowy KN PERS do Warszawy (30-31.08.2012)

W dniach 30-31 sierpnia 2012 r. odbył się Wyjazd Naukowy KN PERS do Warszawy. Podczas pierwszego dnia wydarzenia, approved uczestnicy Wyjazdu mieli okazję zwiedzić tereny dziewiętnastowiecznej Gazowni na Woli w Warszawie, buy gdzie obecnie mieści się Muzeum Gazownictwa, a także siedziba PGNiG S.A. Wszyscy zwiedzający byli urzeczeni nastrojową atmosferą tego miejsca, pełnego budynków z czerwonej cegły, takich jak: piecownia, willa dyrektora gazowni, powozownia, wieża ciśnień. W zdecydowanej większości budowle te zostały poddane renowacji i zaadoptowane do współczesnych potrzeb. Teren gazowni był oświetlony ? a jakże, pięknymi latarniami gazowymi, z których bił delikatny i nastrojowy blask. Następnie skierowaliśmy się ku siedzibie Muzeum Gazownictwa, gdzie obejrzeliśmy wystawę zabytkowych XIX w. maszyn, często wspaniale udekorowanych. Odwiedziliśmy także ekspozycję urządzeń gospodarstwa domowego zasilanych gazem- stanowiących wyposażenie domów przed nastaniem epoki elektryczności. Wśród urządzeń wymienić można piec gazowy na żetony, lodówkę na gaz, żelazko na gaz i oczywiście przeróżnego rodzaju lampy gazowe. Co ciekawe, wszystkie z tych urządzeń wciąż działają. Na koniec, każdy ze zwiedzających zapalił latarnię gazową.

Dzień 31 sierpnia upłynął na odwiedzaniu instytucji związanych z prawem energetycznym. Do naszej grupy dołączyły studentki prawa z Uniwersytetu Łódzkiego, członkinie Naukowego Koła Prawa Energetycznego i Innych Sektorów Infrastrukturalnych. Na początek odwiedziliśmy siedzibę Urzędu Regulacji Energetyki w Warszawie, gdzie mieliśmy okazję spotkać się z Wiceprezesem URE, Panem Maciejem Bando, a także z przedstawicielami Biura Prawnego URE oraz Departamentu Taryf URE. Po krótkim przedstawieniu praktycznych aspektów działalności Urzędu, miała miejsce dyskusja między reprezentantami URE a członkami KN PERS i NK PEISI dotycząca tematów związanych ze zmianami w prawie, postępowaniach przed Prezesem URE, sprawami taryfowania, a także tematyką smart grid .

Następnie udaliśmy się na Plac Trzech Krzyży, do siedziby Ministerstwa Gospodarki, gdzie spotkaliśmy się z urzędnikami Departamentu Energetyki. W spotkaniu uczestniczył Pan Edward Słoma ? Zastępca Dyrektora Departamentu Energetyki, a także inni pracownicy Departamentu. Tematem spotkania były m.in. aspekty funkcjonowania Ministerstwa w kontekście tworzenia projektów aktów prawnych. Wśród poruszanych zagadnień nie zabrakło projektów nowych ustaw energetycznych (tzw. trójpak) oraz ustawy o korytarzach przesyłowych. Przedstawiciele MG scharakteryzowali pracę przy tworzeniu projektów ustaw, podkreślając liczne wyzwania przed którymi stoją, z uwagi na różnorakie grupy interesu, które zgłaszają liczne  i często rozległe uwagi do projektów, a z którymi to uwagami pracownicy MG muszą się zapoznać i ustosunkować. Dodatkowo, sporo uwag jest zgłaszanych podczas konsultacji międzyresortowych. Droga aktu od stworzenia założeń do projektu aż do uchwalenia przez Sejm, jest długa i skomplikowana. Podczas spotkania mieliśmy okazję podyskutować na temat potencjalnych nowych źródeł energii ? energetyki jądrowej oraz gazu łupkowego.

Wyjazd Naukowy do Warszawy należy uznać za w pełni udany projekt, podczas którego uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i poznać zagadnienia związane z faktycznym funkcjonowaniem URE i Ministerstwa Gospodarki, kluczowych instytucji z punktu widzenia prawa energetycznego.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wyjazdu.

Anis Ben Amer