Przegląd wydarzeń 12.03-25.03

Dwa tygodnie w energetyce. Kolejny przegląd informacji z portali internetowych.

Wciąż najwięcej sporów wywołuje w Europie sprawa ?kroków milowych? w redukcji emisji CO2 do 2050 r. approved 255, cheap 0,1046783.html” target=”_blank”>Parlament Europejski przyjął rezolucję popierającą działania Komisji Europejskiej w tej kwestii; polscy eurodeputowani stanowczo głosowali przeciwko rezolucji, nie godząc się nawet na jej złagodzenie postulowane przez Europejską Partię Ludową. Jak wskazywali parlamentarzyści z PO i PSL ?przyjmowane przez Unię zobowiązania klimatyczne po 2020 roku powinny być uzależnione od prawnie wiążącego porozumienia globalnego. Bez amortyzacji polityki klimatycznej istnieje poważne zagrożenie delokalizacji przemysłu i w rezultacie zwiększenia globalnych emisji CO2 zamiast ich obniżenia.? Problem emisji CO2 ma wymiar globalny, warto więc wspomnieć o przychylnych reakcjach na polskie weto za Oceanem.

 

Prac nad trójpakiem energetycznym ciąg dalszy. Pojawiła się nowa wersja projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (nazywana już w skrócie ?OZE 2.0?). Uwzględnia ona krytyczne uwagi do poprzedniego projektu, kierowane przez sektor OZE. Przewiduje m.in. przywrócenie do projektu obowiązek zakupu zielonej energii także dla dużych instalacji OZE, zmianę sposobu naliczania opłaty zastępczej, oraz ułatwienia dla mikro- i małych instalacji.

 

Pojawiły się kolejne szacunki Państwowego Instytutu Geologicznego dotyczące wielkości złóż gazu łupkowego w Polsce. Są one zdecydowanie mniejsze niż dotychczasowe ? nawet przy ?skrajnie optymistycznych założeniach? złoża szacuje się na maksymalnie 1,9 bln m3. Realnie należy jednak przewidywać, że Polska może dysponować 346-768 mld m3 gazu z łupków. Jak podkreślał podczas prezentacji prof. Jerzy Nawrocki, dyrektor PIG ?pozwoliłoby nam to na 35 do 65 lat pełnego zaspokojenia zapotrzebowania na gaz przy obecnym zużyciu w kraju?.

 

PAP donosi o projekcie ustawy o korytarzach przesyłowych przygotowywanym przez Ministerstwo Gospodarki. Przewiduje on odszkodowania dla właścicieli gruntów, na których znajduje się infrastruktura przesyłowa oraz ułatwienie przy jej modernizacji i remontach. Szczegóły dotyczące nowej ustawy i opinie na jej temat będziemy mogli poznać na zbliżającej się konferencji ?Słup na prywatnym gruncie. Służebność przesyłu i korytarze przesyłowe?, organizowanej przez KN PERS, KN Prawa Cywilnego „Usus Iuris” i SKN Elektroenergetyka z Politechniki Poznańskiej. Warto wziąć w niej udział zważywszy, że projekt ustawy jest już krytykowany m.in. przez rzeczoznawców majątkowych.

 

Członkowie Greenpeace protestowali przeciwko zaliczaniu współspalania biomasy do ?zielonych? metod pozyskiwania energii. Aktywiści dostali się na komin elektrowni Turów aby rozwiesić olbrzymi transparent. Wiele wskazuje na to, że ich postulaty zostaną uwzględnione w nowej ustawie o OZE. Protest trwał 11 godzin, a jego uczestnicy trafili do aresztu, z którego zostali wypuszczeni w środę. Najprawdopodobniej usłyszą zarzut wdarcia się na teren ogrodzony.

Możliwość komentowania jest wyłączona.